48 років1971 - 2019
ГоловнаКонтактиКарта СайтуEnglish

Футбол : «Де Тукомст» означає «майбутнє» ( про футбольну академію амстердамського «Аякса»)


Організація РFPO (The Professional Football Players Observatory), яка займається різноманітними статистичними дослідженнями, визнала футбольну академію «Аякса» найпродуктивнішою у Європі – у 2012р. у вищих дивізіонах європейських чемпіонатів виступало понад 50 вихованців амстердамського клубу.
Сьяак Сварт, Йоханн Кройфф, Марко ван Бастен, Франк Райкаард, Денніс Бергкампф, Кларенс Зеєдорф, Патрік Клюйверт, Едгард Давідс, Уеслі Снайдер, Рафа ван дер Ваарт…- це далеко неповний перелік зірок світового класу, вихованих у «де Тукомст».
Ласкаво просимо у «Майбутнє»
14 гектарів землі у непримітному районі Амстердаму. На цій площі розміщено сім трав'яних і одне штучне футбольні поля, а також двоповерхова будівля з 14-ма роздягальнями, офісами та іншою необхідною інфраструктурою, тренажерний зал, спортзал і басейн. Це Де Тукомст - футбольна академія Аякса. Назва її, «De Toekomst», з голландської перекладається як «Майбутнє». Комплекс був побудований після успіхів Аякса в Лізі чемпіонів в середині дев'яностих на зароблені в Єврокубку гроші.
Для підготовки професійних футболістів в Амстердамі створені прекрасні умови. Але умови є у багатьох клубів, а успіхів, яких можна було б порівняти з досягненнями Де Тукомст, досягають не всі.
В академії займаються 200 дітей віком від 7 до 19 років, однак підбір гідних кандидатів починається із шестирічного віку. У Аякса є близько 70 скаутів по всій Голландії. Більшість з них не професіонали, а волонтери, які отримують за свою працю символічну винагороду. Найчастіше це абонемент на домашні матчі клубу.
«Я ніколи не дивлюся на результат - наприклад, хто з хлопців більше забиває чи навіть, хто швидше бігає. Це може залежати від їх габаритів і стадії розвитку. Я намагаюся помітити, як хлопчик бігає. Чи з легкістю? Як він поводиться з м'ячем? Чи справді він любить гру? Я думаю, ці критерії дозволяють зрозуміти, як гравець буде розвиватися надалі », - Рональд де Йонг, скаут-волонтер Аякса.
Скаут-волонтер може спостерігати за хлопчиною, який приглянувся, декілька тижнів, місяців, а то й років, після чого талант повинен переглянути один з професійних скаутів клубу, який потім рекомендує гравця тренеру певної вікової групи. Іноді юних талантів дивиться і директор академії Аякса. Батькам дитини, якою зацікавився скаут, обов'язково відправляється лист з повідомленням про те, що за їх чадом відтепер пильно спостерігають і найближчим часом можуть запросити в Де Тукомст.
Скаути Аякса також шукають найбільш талановитих хлопців в Африці і Південній Америці. Допомагає вербувати таланти за кордоном співпраця з різними клубами. Приміром, Аякс Кейптаун (ПАР) виховав для амстердамського клубу Стівена Пієнаара, який зараз виступає за лондонський Тоттенхем. (До речі, співпраця голландського і Кейптаунського клубів має історичне підґрунтя - місто Кейптаун було засновано голландським мореплавцем Яном ван Рібеком, і більше двох століть, аж до відкриття Суецького каналу, південноафриканський порт слугував для нідерландських кораблів, які прямували у Східну Африку й Азію, перевалочним пунктом.)
Співпрацює Аякс і з голландськими клубами, наприклад, з Волендамом і Алмере Сіті, які грають в першому дивізіоні. Юнаки, які засвітилися в цих командах, мають всі шанси перебратися в столичний гранд.
Більшість дітей потрапляє в Де Тукомст завдяки роботі скаутів. Якщо дитину не запримітили скаути Аякса, у неї є тільки один шанс потрапити в знамениту академію - раз в році амстердамський клуб проводить триденні оглядини талантів. Близько тисячі хлопців відвідують Де Тукомст в ці дні, намагаючись зачарувати досвідчених тренерів своєю футбольною майстерністю. В основному через такий перегляд в академію потрапляють найменші гравці. Свого часу завдяки «дням талантів» в школі Аякса з'явилися такі майбутні зірки, як Едгар Давідс та Рафа ван дер Ваарт.
Швидше, технічніше, розумніше
Юні футболісти розділені в Де Тукомст на 14 вікових груп, у кожній з яких є свій наставник. Таким чином, юні аяксиди щороку працюють під керівництвом нового тренера. Крім наставників вікових груп, в Де Тукомст працюють 10 тренерів, які відповідають за окремі елементи підготовки. Приміром, Брайан Рой, колишній гравець Аякса і збірної Голландії, займається з гравцями нападу. Відповідно, є тренер, який спеціалізується на захисті, і тренер воротарів. Якщо юний гравець не володіє достатньо сильним і точним ударом - його чекають додаткові заняття з тренером, який спеціалізується на ударах; якщо дитина погано координована -їй не уникнути занять з дзюдо і гімнастики. Окремі фахівці відповідають за біг, дриблінг, пас, силові вправи.
У цьому полягає один із головних принципів роботи Де Тукомст - індивідуальний підхід до вихованців. Але цей принцип не заважає існуванню чіткого генерального плану, тобто загальної стратегії підготовки футболістів.
«Всі сучасні концепції підготовки юних футболістів починалися з Аякса. Вони батьки-засновники », - Х'ю Дженнінгс, директор футбольної академії Фулхема.
Юні аяксиди займаються за тією ж системою, грають за тією ж схемою 4-3-3, що і перша команда (винятком є лише фізична підготовка, що цілком логічно). Випускники Де Тукомст з малих років вбирають філософію Аякса і приходять в першу команду вже пристосованими до її стилю гри, який бере свої витоки з часів «тотального футболу» Рінуса Міхелса.
Пріоритет Аякса - атакувальний, привабливий, швидкісний футбол, і система підготовки футболістів в Де Тукомст націлена на розвиток відповідних навичок. Система TIPS (Technique, Insight, Personality, Speed) - техніка, інтелект, особистість (характер), швидкість - над цим в першу чергу працюють тренери академії.
Багато тренувань складаються з нетривалих футбольних ігор, під час яких тренери стежать за переміщеннями хлопців і їх роботою з м'ячем. Вкрай важливим є вибір правильної ігрової позиції. Тільки відшукавши «свою» позицію, можна реалізувати себе у футболі, впевнені в Де Тукомст. Іноді вінгерів ставлять на фланги захисту, щоб вони краще розуміли тих футболістів, проти яких їм зазвичай доводиться грати, тоді як захисники переводяться в півзахист для розвитку футбольного мислення.
Навчання тактиці і командній грі починається з середніх вікових груп, а найменші футболісти працюють тільки над технічними навичками. Але не варто думати, що академія Аякса - це виключно ігрові вправи та робота з м'ячем. Без фізпідготовки виростити футболіста-професіонала неможливо. Брайан Рой зазначає, що менш талановиті, але більш працездатні хлопці досягають успіху частіше, ніж більш талановиті, але ледачі.
Одне з найбільш складних випробувань для юних аяксидів - човниковий біг на витривалість. Діти бігають по короткій дистанції взад-вперед з невеликими перепочинками до тих пір, поки серед них не залишиться один - найстійкіший. Хлопці самі говорять, коли їм стає нестерпно, але тренер покладається не тільки на їх чесне слово, але і на результати вимірювання частоти серцебиття під час бігу.
«Якщо футболіст скаже:« Я втомився, я більше не можу », - ми можемо подивитися результати вимірювань і сказати йому: «А прилади говорять інше. Це означає, що ти використовував тільки 75 відсотків від свого максимуму. Тому тобі доведеться повторити вправу через тиждень ». Діти розуміють, що це не покарання; це можливість зробити краще », - Олав Верслоот, головний фізіолог Аякса.
Але разом з тим в академії Аякса не перевантажують дітей частими і виснажливими тренуваннями. Гравці від 12 років тренуються тричі на тиждень і проводять одну гру на вихідних.
«Ми вважаємо, що для молодших цього достатньо. У них є особисте життя, у них є сім'я. Ми не хочемо відбирати це у них. Коли вони не в академії, вони грають на вулиці. Вони грають зі своїми друзями. Іноді це ще більш важливо. Вони грають у футбол, і ніхто не каже їм, куди бігти і що робити », - Ян-Олде Рікерінк, директор академії Аякса.
Починаючи з 15-ти років, кількість тренувань збільшується до п'яти на тиждень.
Граніт науки
Повноцінна освіта - важлива складова підготовки футболістів в академії Де Тукомст. Клуб в повній мірі бере на себе відповідальність за навчання гравців. Футболісти нічим не повинні відрізнятися від звичайних людей. Шкільна освіта надзвичайно важлива для розвитку особистості», - Ед Лефебер, менеджер академії Аякса.
Хлопці, що осягають ази футболу в академії Де Тукомст, не живуть на базі - в Аяксі впевнені, що дітям необхідно нормальне сімейне виховання. Більшість юних аяксидів живе в районі 50 кілометрів від спортивного комплексу академії. Деякі гравці спеціально переїжджають ближче до бази, щоб мати можливість займатися в Де Тукомст. Майбутні футболісти з інших країн живуть у прийомних сім'ях.
У Аякса налагоджені контакти з усіма школами в окрузі. В цілому їх близько 80-ти. До 12-13 років вихованці амстердамського клубу вчаться так само, як всі ровесники, а потім, після збільшення кількості тренувань, за домовленістю між Аяксом та школами, дітей забирають з уроків раніше. Для цих цілей у розпорядженні Де Тукомст є 20 автобусів. У школі юним футболістам дають домашні завдання, а пропущені уроки хлопці відпрацьовують прямо на базі. Там їх навчанням займаються 12 вчителів. Після тренування, прийому їжі (дієтолог і шеф-кухар стараються, щоб харчування було максимально корисним) і занять з вчителями дітей розвозять по домівках на автобусах.
Природний відбір
Щорічно першу команду Аякса поповнюють 1-2 випускники академії. З двохсот дітей, які займаються одночасно в Де Тукомст, далеко не всім пощастить стати професійними футболістами. Деякі проходять всі стадії дитячо-юнацької футбольної освіти, але не знаходять себе у «дорослому» футболі, інші ж, і таких набагато більше, поступаються своїм місце в академії більш талановитим або більш працездатним хлопцям. З раннього дитинства вихованці Де Тукомст звикають до жорсткої конкуренції.
В кінці кожного року на підставі чітких критеріїв оцінюється прогрес гравців. Якщо дитина зупинилася в рості, їй вказують на двері, а її місце займає інший юний футболіст, якого скаути і тренери вважають більш перспективним.
На початку року з кожним із вихованців академії проводиться індивідуальна бесіда. Комусь кажуть, що він швидко розвивається, старанно займається і тому поки може не турбуватися про своє місце в Де Тукомст. А хтось чує, що останнім часом він зупинився в прогресі, від нього чекають більше старанності або дисциплінованості, тому якщо він не виправиться, в кінці року на його місце прийде інший гравець.
«Мій найкращий друг пішов з академії два роки тому. Ми з ним більше не розмовляємо. Він думав, що я не підтримував його. Він сильно злився. Я зрозумів, що він був просто футбольним другом. Реальних друзів в Аяксі немає », - Ділан Ньювенхойс, 16-річний вихованець Де Тукомст.
Причиною відрахування з академії може бути не тільки рівень футбольного розвитку дитини, але і недисциплінованість, несумлінне ставлення до навчання або, наприклад, зайва вага. У дітей середніх вікових груп відсоток жиру в організмі не повинен перевищувати 13 відсотків. Після 17-ти років ліміт зменшується до 12-ти відсотків.
«Коли ліміт перевищено вперше, ми ведемо себе досить ліберально. Просто пропонується дієта. Але якщо це не допомагає, ми радимося з дієтологом, сповіщаємо батьків, і дитина починає виконувати спеціальну програму вправ », - Олав Верслоот, головний фізіолог Аякса.
Людині властиво помилятися. І тренери Аякса помилялися неодноразово. Однією з таких помилок ледь не став один з найбільш талановитих випускників Де Тукомст останніх років - Грегорі ван дер Віль, головний правий захисник збірної Нідерландів, на якому Аякс зможе непогано заробити в один з найближчих трансферних періодів. У 14 років він був відрахований з академії за недостатню старанність.
«Я був злим маленьким хлопчиком, який ще не навчився слухати», - пояснює ван дер Віль. Три роки Грегорі провів в іншій футбольній школі, а потім знову був прийнятий в академію Аякса.
Але не тільки юним футболістам, а й тренерам академії не можна розслабитися ні на хвилину, адже їх відбір не менш суворий. Якщо ти перестаєш давати результат, діти під твоїм керівництвом прогресують в зовсім вже помірному темпі - для тебе може знайтися робота в інший футбольній школі, але ніяк не в Де Тукомст.
«Світ футболу - непростий світ. Тренер приймає рішення про відрахування хлопців. Коли ж звільняють його, він може зрозуміти, що відчувають ці діти », - Ділан Ньювенхойс, вихованець академії.
Будуємо майбутнє сьогодні
Кому, як не голландцям, знати про необхідність постійного прогресу і невпинної роботи над вдосконаленням отриманих результатів? З часів Римської імперії жителі Нижніх Земель (так перекладається слово «Nederland») борються з однією з чотирьох земних стихій - водою. Значна частина території Нідерландів знаходиться нижче рівня моря, і якби не старання інженерів-меліораторів, прибережні нідерландські землі вже давно могли перетворитися в морське дно. Голландці відвойовують у моря землі, стримують повноводні ріки в межах русел, осушують болота. Зупинишся - і твою працю рано чи пізно змиє хвилею.
Амстердамський Аякс найближчим часом перетворюватися на болото не збирається, тому його футбольні «інженери» невпинно працюють над поліпшенням академії Де Тукомст. В основі усього - науковий підхід. Допомагає підходити до роботи по-науковому співпраця з Амстердамським університетом. Футбольні фахівці спільно з вченими вдосконалюють наявні у Де Тукомст умови для підготовки футболістів. У найближчих планах - створення спортивного залу, обладнаного відеокамерами. За допомогою відзнятих відеоматеріалів будуть ретельно розбиратися дії юних гравців, аналізуватися їх переміщення, удари, тактичні дії та інші складові футбольної майстерності. Коли буде готовий такий спортзал, прийде черга нового проекту, головне - не стояти на місці.
Поліпшення умов підготовки футболістів дозволить виростити ще більше першокласних професіоналів і заробити ще більше грошей на їх продажу - кому, як не голландцям, розумітися в торгівлі?
«Ми усвідомлюємо необхідність продажу гравців, щоб тримати клуб на плаву і виплачувати зарплати, але серце справжнього вболівальника Аякса плаче всередині», - говорить Девід Ендт, менеджер Аякса, який напевно пам'ятає минулі успіхи улюбленого клубу, чотириразового володаря Кубка чемпіонів ...
              Джерело:www.sports.ruКонтакти
Адреса:

м. Львів, вул. Кн. Ольги,1
тел: (032) 238 27 92
факс: 238 27 93

Директор:

Родак Степан Михайлович,

Заслужений працівник фізичної культури і спорту, відмінник освітиФутбол

Футбол

Футболісти ЛУФК розпочали весняну частину юнацьких чемпіонатів УкраїниЛьвівське училище фізичної культури запрошує на навчання здібних юних футболістівЛьвівське училище фізичної культури – переможець «Першості найкращих» у клубному залікуПетро Харжевський дебютував за «Карпати»На всеукраїнських турнірах «Першість найкращих» визначилися переможціНаймолодші футболісти ЛУФК – переможці турніру «Весняні ластівки Буковини»На «Першості найкращих» серед навчальних спортивних закладів відбувся ІІ тур В Україні стартувала серія турнірів з футболу під загальною назвою «Першість найкращих»Степан Родак: «Першість найкращих – спільний проект провідних спортучилищ і Олімпійського коледжу»П’ятеро вихованців ЛУФК запрошені до юнацької збірної з футболуФутболісти ЛУФК ФК «Львів» перемогли, але з «Зимового кубку» вибули Андрій Маркович – володар Суперкубка ЕстоніїОлег Голодюк відкрив рахунок голам в угорському чемпіонатіСікан, Харжевський і Слива обмінялись перемогами з ІзраїлемДенис Слюсар заграв з Ізраїлем