48 років1971 - 2019
ГоловнаКонтактиКарта СайтуEnglish

Непрофільні види : Іван Боберський: «Лише зорганізована фізична сила запевнює народови свободу і незалежність»


    У ході місячника українських спортових традицій увазі педагогічного колективу Львівського училища фізичної культури було представлене науково-популярне видання «Іван Боберський – основоположник української тіловиховної і спортової традиції». Автори – Ярослав Тимчак, кандидат наук з фізичного виховання і спорту і Андрій Сова, кандидат історичних наук.  Книга нещодавно видана видавництвом «Апріорі» у співпраці з редакційно-видавничим відділом ЛДУФК ім. І. Боберського.
 Презентацію розпочав директор закладу, заслужений працівник фізичної культури та спорту України Степан Родак: «Іван Боберський – це першопроходець у становленні гімнастичної та спортової традицій в Україні, адже всі ті нові віяння, які в II-ій половині XIX I-ій XX ст. йшли до нас з Європи, він переіначував на український лад і поширював серед населення Галичини.
 Його життя – це справжнє подвижництво у просуванні спортової ідеї на західноукраїнських землях. Сокільські та січові гімнастичні товариства завдяки його організаторському таланту охопили всю Західну Україну. З цих товариств народились перші спортові осередки: «Український спортовий кружок» (УСК), «Україна», «Сянова чайка», «Поділля», «Скала», «Дніпро», «Змаговий Союз»,  «Карпатський лещетарський клуб» (КЛК), «Тризуб», «Пролом», «Ватра», «Русь» та інші.
 Іван Боберський багато працював над створенням української спортивної термінології за прикладом інших слов’янських народів. Тому насправді ця людина своєю жертовною працею заслужила називатися основоположником, а сучасники називали його Батьком, української тіловиховної і спортової традиції».
Опісля автори розповіли про складну і цікаву працю над створенням книги, роботу з архівними матеріалами, пошук джерел до видання.
Ярослав Тимчак:  «Я переконаний, вже сьогодні ми можемо на рівні України говорити про те, що маємо свою фізичну культуру, свою спортову традицію, яка розвивалася і пройшла своє становлення в Галичині  як частина європейської культурної традиції, але водночас сформувалася на   національних традиціях українського народу.  І я вважаю, ми сьогодні можемо твердо говорити про те, що в українській національній історії фізичної культури і спорту Іван Боберський  -  це постать центральна на всеукраїнському рівні».
Андрій Сова: «В книзі, крім авторського тексту, подаються витяги із різних джерел — листування, офіційні документи, статути. Вони якраз і проливають нове світло на життєвий і творчий шлях Івана Боберського. Також ці документи дають можливість, і в книзі ми це наводимо, окреслити послідовників Боберського, які проявили себе в різних сферах суспільного життя. Матеріали збирались не лише в Україні, це були приватні збірки США, Канади, Австралії, Аргентини. Багато документів, які вперше опубліковано в книзі, дають можливість поглянути на Івана Боберського як багатогранну особистість: військово-політичного діяча, мецената, педагога, видавця тощо».
Іван Боберський – особистість справді європейської величини, провідний діяч гімнастично-спортивного руху України, теоретик та ідеолог, організатор українського сокільства, педагог. Він є автором підручників з фізичного виховання, ініціатор назви «Пласт», голова товариства «Сокіл-Батько», член бойової управи і четар Українських січових стрільців. Українські часописи, зокрема «Львівський часопис», прирівнювали Івана Боберського до Івана Франка. Він як апостол фізичного та національного відродження усе своє життя присвятив вихованню повноцінного українського громадянина, для якого фізична культура стала щоденною потребою, а служіння патріотичній ідеї — метою життя. Сталевий вояк, крицево-кришталевий характер, велике, повне любові до рідного краю серце, здорова душа — все це мусило бути у здоровому тілі. Ось що ставив він за ідеал українській молоді.
Порадували привабливість видання з точки зору поліграфії та якісне ілюстративне наповнення книги. Наявність іменного та географічного покажчиків значно полегшує роботу з науково-популярним виданням, а виокремлення афоризмів Івана Боберського дає змогу читачеві осягнути глибину думок Батька українського тіловиховання.
Отож, презентаційним меседжем зустрічі стала думка, винесена у заголовок книги. Адже подвижницька праця Івана Боберського  плідно позначилась вже на тогочасному західноукраїнському суспільстві. Молоді  члени українських руханкових товариств «Сокіл», «Січ» та організації «Пласт» сто років тому склали основний контингент борців за українську державу. Вступивши до лав легіону Українських січових стрільців, ця молодь продемонструвала на полях Першої світової війни мужність і велич українського народу. Вони, будучи добровольцями, показали жертовність та готовність стати на захист своєї землі, тим самим сповна реалізувавши афоризм професора Боберського «Лише зорганізована фізична сила запевнює народови свободу і незалежність».
Підготувала Олена Сторожук
Контакти
Адреса:

м. Львів, вул. Кн. Ольги,1
тел: (032) 238 27 92
факс: 238 27 93

Директор:

Родак Степан Михайлович,

Заслужений працівник фізичної культури і спорту, відмінник освіти

Анонси
Додатковий контингент: 6,14 червня - стадіон ФСТ "Динамо", м. Львів вул. Янева, 10


Непрофільні види

Непрофільні види

Стуй, Лівач, Ткач і Хавалджи – дами ордену Княгині ОльгиАліна Крук – дворазова чемпіонка України з плавання на «короткій воді»Марія Городня – триразова медалістка юніорського чемпіонату України з плаванняП’ятнадцять вихованців ЛУФК стартують на ІІ Європейських іграхУ Львівському училищі фізичної культури прощалися з шкільним життямКращих учнів ЛУФК відзначили преміями канадського Фонду ім.Володимира Кузя «Ми віримо глибоко в українське молоде покоління, що прийде після нас…» Проект «Час читати» успішно фінішував у ЛУФК Прем’єра книги Василя Прухницького «Покутська вишиванка» у ЛУФКУ день святого Юрія Львівське училище фізичної культури звітувало про здобуткиОльга Цімко – бронзова призерка Кубку Європи з боротьби дзюдоУ Всесвітній день вишиванки згадаймо незламних українців!Вишиванка – одяг вільних!Шануй національні традиції! Одягни вишиванку!ЛУФК фестивалить!